"„Plamena“ (stop motion animacija)"

Projekt

Školska biblioteka je i ove godine udružila snage s Lutkarskom sekcijom - napravili smo naš prvi animirani film stop motion tehnikom. Projekat je nastavak septembarskog projekta - „Radionica optičkih igrački“. Sposobnost prepoznavanje kvalitetnih animiranih filmova, bitan je obrazovni cilj medijskog opismenjavanja učenika razredne nastave, a s tim u vezi je i razumijevanje kako nastaje film. Stop motion tehnika je jako zabavna i omogućava najbolji uvid u razumijevanje iluzije pokreta. Tehnika zahtijeva pametni telefon ili neki drugi sličan uređaj, a aplikacija koju smo mi koristili je Stop Motion Studio. Stop motion znači zaustavljen pokret, a scena se dobiva tako što se predmet ili nacrtani lik pomiče od strane animatora/ice, dok se svaki pomak snima kadar po kadar, a potom smjenjuje u biranoj vremenskoj sekvenci. Mi smo uživali animirajući “Plamenu”, pripovijetku Ahmeta Hromadžića, a nadam se da ćete i vi uživati gledajući je.